Testēšana ar penetrāciju

 

 

Testēšana ar penetrācijas metodi (PT) ir nesagraujošās testēsanas metode ar kuru var atklāt indikācijas, kas atrodas uz viendabīgu(bez porām) materiālu virsmām. Plašs indikāciju klāsts var tikt atklāts, neatkarīgi no testējamo virsmu konfigurācijas un neatkarīgi no indikāciju izvietojuma. Šķidrs penetrants iesūcās dažādās virsmas atverēs ar kapilāro spēku palidzību. Šī iemesla dēļ, testēšana ar penetrācijas metodi ir labi piemērota visu veidu virsmas plaisu,  porainību, rukumu rievu, atslāņojumu un tamlīdzīgu indikāciju veidu atklāšanai. Testēšanu ar penetrācijas metodi plaši izmanto  ar kalšanas un liešanas metodēm iegūtu izstrādājumu gan melno, gan krāsaino metālu, pulvermetalurģijā, keramikas, plastmasas un stikla izstrādājumu pārbaudei.

 

 

 

Praksē šķidruma iespiešanās process ir samērā vienkāršs, lai to izmantotu un kontrolētu. Iekārtas, ko izmanto testēšanā ar penetrācijas metodi var atšķirties, no vienkāršu tvertņu, kas satur penetrantu, emulgatoru un attīstītāju līdz sarežģītu, datoru vadītu, automatizētas apstrādes un pārbaudes sistēmu izmantošanu. To izmantošanu nosaka procedūras un standarti, konkrētu sastāvdalu vai produktu pārbaudei, ir svarīgi, lai tiktu iegūti optimāli gala rezultāti. Testēšana ar penetrācijas metodi nav atkarīga no ferromagnetisma (kā, piemēram, testēšana ar magnētiskām dalinām), un indikācijas izvietojums, nav noteicošais faktors. Testēšana ar penetrācijas metodi ir efektīva ne tikai, lai konstatētu virsmas indikācijas nemagnētiskiem metāliem, bet arī lai konstatētu virsmas indikācijas  citiem nemagnētiskiem materiāliem. Testēšana ar penetrācijas metodi tiek izmantota arī lai pārbaudīt izstrādājumus, kas izgatavoti no feromagnētiskiem materiāliem, parasti tās jutība ir lielāka nekā testēšanai ar magnētiskām dalinām.

 

Galvenais ierobežojums testēšanai ar penetrācijas metodi ir, ka tā var noteikt tikai nepilnības, kas atrodas virsmās. Vēl viens faktors, kas var ierobežot  tās izmantošanu, ir testējamās virsmas raupjums un porainība. Šādas virsmas  var radīt pārlieku fonu un traucēt indikāciju atklāšanu.